Sąd Rejonowy w Zambrowie

Przyjazny pokój przesłuchań

Przyjazny pokój przesłuchań w Sądzie, to miejsce bardziej odformalizowane niż tradycyjna sala rozpraw, w którym dziecko lub pokrzywdzony przesłuchiwany w roli świadka składają zeznania. Jest on wykorzystywany w przypadku, gdy organy wymiaru sprawiedliwości mają do czynienia z osobami, które mogą być słuchane tylko jeden raz – dziećmi, ale również np. dorosłymi ofiarami przestępstw na tle seksualnym. Jest to miejsce przyjazne, które ma zminimalizować stres związany z procedurą sądową. Stworzenie takiej przestrzeni w budynku sądu jest kluczowe przy zapobieganiu doświadczania ponownych nieprzyjemnych przeżyć świadków przestępstwa. W tym pomieszczeniu przesłuchiwane są głównie dzieci, które doświadczyły traumatycznych sytuacji.

 

Przyjazny pokój przesłuchań składa się z dwóch pomieszczeń przedzielonych lustrem weneckim:

pokoju przesłuchań przeznaczonego dla osoby przesłuchiwanej, przesłuchującej oraz psychologa;

pokoju technicznego przeznaczonego dla stron, pełnomocników oraz innych uprawnionych osób oraz pracownika sądu.

Obok znajduję się poczekalnia dla osób oczekujących na przesłuchanie.

 

Przyjazny pokój przesłuchań wyposażony jest w kamery, mikrofony oraz zestawy nauszne pozwalające na bezpośrednie porozumiewanie się między pokojem technicznym a osobą przesłuchującą. Pokój umeblowany został w sposób zapewniający bezpieczne przebywanie w nim osoby przesłuchującej. Pomieszczenie jest zaprojektowane z myślą o zapewnieniu komfortu świadkom, zwłaszcza tym najmłodszym.

 

Przyjazny pokój przesłuchań może być wykorzystywany również do innych celów np. przesłuchań dorosłych, badań psychologicznych, pedagogicznych. Pomieszczenie techniczne wyposażone jest w sprzęt audio-wideo pozwalający rejestrować przesłuchanie oraz sporządzić zapis na płycie DVD.

 

Przyjazny pokój przesłuchań znajduje się w pokoju 105 w na parterze budynku Sądu Rejonowego w Zambrowie przy ul. Aleja Wojska Polskiego 56.

 

Numer telefonu pod którym można potwierdzić dostępność pokoju przesłuchań lub dokonać rezerwacji: (86) 2712066 wew. 2 następnie wew. 2  - II Wydział Karny. 

 

Podmiot udostępniający: Sąd Rejonowy w Zambrowie
Wytwarzający informację: Sebastian Krupiński dnia: 2023-09-29 14:17
Upublicznienie: Sebastian Krupiński dnia: 2023-09-29 14:18:56
Ostatnia edycja: Sebastian Krupiński dnia: 2023-09-29 14:20:31

Sąd Rejonowy w Zambrowie
ul. Aleja Wojska Polskiego 56,
18-300 Zambrów
tel: 86 271 31 07, 86 271 20 66,
e-mail: administracja@zambrow.sr.gov.pl
NIP: 723-11-46-090

Deklaracja dostępności